سوز عشق

خوشنویسی ونقاشیخط

 

بسمه تعالی

تاریخچه نقاشیخط :

نقاشی خط به معنی امروزی نزدیک به نیم قرن دارد و به سال 1340 بر میگردد.

اساتید بسیاری در شکل گیری آن سهم عمده ای داشته اند و از اساتید معاصر میتوان استاد حسین زنده رودی ، زنده یاد فرامرز پیلارام و بعد از آن استاد احصایی و شادروان رضا مافی را نام برد.

همچنین استاد جلیل رسولی و سایر اساتید عزیز این راه راه را پی گرفتند،که آثارارائه شده هرکدام از این اساتید از هر لحاظ باهم متفاوتند و تفاوت این آثار بیشتر از لحاظ تکنیک های کاری و کاربرد ماد و غیره می باشد.

نقاشی خط یک بیان تجسمی بسیار بالا داردو از بضاعت و قابلیت های قابل توجهی برخوردار است. زبان نقاشی خط با داشتن ویژگی های ایرانی و هنری خود می تواند از سراسر جهان هنری، مخاطبان خود را داشته باشد.

امروزه در ایران نقاشی خط بدلیل نوپا بودن گاها" مورد بی توجهی و بی مهری هایی قرار می گیرد.نقاشی خط در ایران به عنوان یک هنری که دارای زبان جهانی است شکل گرفت و پس از ظهور و پیدایش آن عده ای نسبت به پیدایش آن واکنش نشان دادند که از آن جمله :

1-     عده ای از هنرمندان گرافیک ، نقاشیخط را وابسته به هنر نشانه و زبان تصویر دانسته وجزوی از گرافیک محسوب مینمایند.

2-     عده ای از نقاشان بدلیل اینکه خوشنویس فقط در طراحی اثر از حروف و کلمات استفاده نموده و بقیه عناصر مربوط به هنر نقاشی میباشد آن را جزوی از رشته نقاشی شمرده اند.

3-     عده ای از خوشنویسان سنتی با این شیوه اجرایی مخالفت کرده و میکنند و نو آوری و تحول در این هنر را بر نمی تابند .

4-     در آخر عده ای از خوشنویسان روشن فکر و نوگرا بر این عقیده اند که چون پایه واساس نقاشی خط ،با خط بوده وهدف ایجاد جذابیت و ارتباط بیشتر با مخاطب با رنگ پیوند خورده است و جزو شیوه های نوین در خوشنویسی محسوب مگردد.

به نظر نگارنده نقاشی خط پدیده ای است معاصر در حوزه هنرهای تجسمی که در سالهای اخیر در ایران و برخی کشورهای اسلامی بروز و ظهور کرده است.

نقاشیخط در واقع تلفیقی از خوشنویسی و خط با نقاشی و گرافیک است. به عبارتی اجرا کردن تکنیکهای نقاشی و طراحی و گرافیک با حفظ اصول هندسی و شاکله کلمات در خوشنویسی است.با این توصیف نقاشی خط را می توان به دو گروه تقسیم بندی نمود:

1-     گرایش نقاشیخط:آثاری که خوشنویسان در اجرای آن از تکنیک های تقاشی ، طراحی و گرافیک استفاده نموده و اصول هندسی کلمات کاملا حفظ میشود.

2-     گرایشهای نوین : آثاری که توسط هنرمندان و خوشنویسان  اجرا شده ودر آن علاوه بر استفاده از تکنیکهای نقاشی، طراحی و گرافیک ، فرم هندسی کلمات نیز تغییر میکند.

هردو گروه فوق در جستجوی بیان و زبانی همه فهم و جهانی برای هنر خوشنویسی و آثار خود هستند و براین باورند که با استفاده از عناصر بصری(نقطه،خط، حجم ، رنگ ، تاریکی ، روشنایی ، جهت ، حرکت ، ریتم ، تعادل ، بافت ، وفرم و غیره)و تکیه بر دانش و اندیشه ای که در پشتوانه آن نهفته است و بهره گیری از خواص و روان شناسی رنگها ، آثاری را خلق کنند که بتواند انتقال احساسات و اندیشه های هنرمند را به مخاطبان  بدون محدودیت زبان و گویش و نژاد در هر کجای جهان ممکن سازد.

حجت اله نعمتی

زنجان – فروردین 1389

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۹ساعت 13:25  توسط حجت اله نعمتی  | 

نقاشیخط

نقاشيخط

خط با نقاشي به سبب اشتراك هنري (روح هنر) ودقت نظر وايجاد ابتكار از هم دور نيستند.

نقاش تصوير اشياء خارج را مستقيما" ازذهن خود يا با دخالت تخيل بوجود مي آورد وخوشنويس تصوير حروف و كلمات وتركيب آنها را از نمونه هاي موجود و به تكامل رسيده در ذهن خود رسم كرده وبه روي صفخه ها ولوح ها منتقل مي كند.

خوشنويسي ايران سالهاست كه دچار ركود هندسي وتكرار و تقليد گشته است ونمي تواند نياز جهان امروز را برآورده سازد . وبر همين اساس اهميت نوگرايي وروي آوردن به شيوههاي نوين خوشنويسي جايگاه وارزش  خود را نمايان مي كند .

خوشنويس امروزي ميتواند با درك صحيح از هنرحروف و تسلط كامل بر اشكال هندسي آن ونيز آشنا گشتن با مفاهيم هنر امروزي و استفاده از عناصر بصري دريچه اي نو از خوشنويسي به روي ديدگان مشتاق نيازمند جامعه امروز باز كتد

استفاده از عناصر بصري در خط از دهه 40 در آثار هنرمندان كشورمان ظهور وبروز داشته كه شناسايي  وبهره گيري از اين عناصر به ما كمك ميكند در جستجوي هويت در هنر به عناصرومنابع موجود در هنرهاي ديگر توجه دقيق وپژوهشگرانه داشته باشيم .ويژگي مهمي كه باعث توفيق خوشنويسان نوگرا و دگر انديش گرديده اينست كه آثار خلق شده نيازي به خواندن ندارند وبايد حس شوند وهر بيننده اي با دين اين آثار برداشتهاي در خور فهم ودرك خود از اين آثار دارند.

هنر مدرن داراي منابع بسيار غني است وبدنبال و پيروي از هنر غرب ويا چيز ديگري نيست.

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم دی ۱۳۸۷ساعت 10:30  توسط حجت اله نعمتی  |